T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KASTAMONU HAVALİMANI

​​​​​​

Elektronik Sistemler


Elektronik Sistemler


Kastamonu Havalimanı Elektronik Şefliği, Havalimanımızdaki ve Havalimanımıza bağlı istasyonlarda kurulmuş bulunan tüm seyrüsefer, haberleşme sistemleri ile terminal elektronik, bilgisayar ve network sistemlerinin kesintisiz çalışmalarını sağlamakla sorumlu olup bu cahazların bakım onarımlarını yapmaktadır.


- ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) ve EUROCONTROL (Hava Seyrüsefer Güvenliği için Avrupa Teşkilatı) üyesi olan ülkemizde hava seyrüseferine ilişkin işlemler DHMİ tarafından koordine edilmekte ve izlenmektedir.Türkiyede hava trafik hizmetlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için çeşitli elektronik sistemler kullanılmaktadır.
Bu sistemleri Kastamonu Havalimanında (Communications, Navigations, Surveillance, Haberleşme, Seyrüsefer) personeli olarak tanımlanan DHMİ teknik 3 personel ile idame ettirilmektedir.


Kastamonu Havalimanı sorumluluğunda bulunan 36 Localizer cihazı, Kastamonu VOR, DME, NDB, Hava-Yer haberleşmesinde kullanılan telsiz cihazlarının bakım onarım ve idamesi de Havalimanımızda görev yapan personel tarafından yapılmaktadır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü