T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KASTAMONU HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi


Havalimanı Tarihçesi


Şehir merkezine 13 km mesafede bulunan sivil kategorideki Kastamonu Stol Hava Alanı; Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün Yatırım Programında yer alan “STOL Havaalanları” başlığı altında Valilik ile müştereken yürütülen bir proje olarak hayata geçirilmiş; 1000x30 mt. Pist, 50x30 mt. Apron, 75x18 mt. taksirut işleri 1994 yılında tamamlanmıştır. Müteakiben mevcut pistin genişletilmesi çalışmaları yapılmıştır.

Kastamonu Havalimanının hava trafiğine açılmasına yönelik olarak terminal binası, kule, nizamiye, otopark, ısı ve güç merkezi, paket arıtma sistemi, havalimanı bağlantı ve dahili yolları, havalimanı içi emniyet yolu, peyzaj işlemlerinin yapılması gibi yatırımlar hayata geçirilmiştir.

Bununla birlikte; İtfaiye ve Garaj Binası Yapımı işi ile 2 katlı binanın toplam alanı 1.600 m2 ’dir (Büro kısmı 900 m2 , araçların bulunduğu alan ise 700 m2 civarındadır). Binanın alt katında iş makineleri, üst katında ise itfaiye araçları yer alacaktır.

Ayrıca; PAT sahalarına yönelik proje ile birlikte 30m. olan mevcut pistin eni 45 m'ye, banket imalatlarıyla birlikte 60 m'ye çıkarılmıştır.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü